Hiszpania – dlaczego tak łatwo się w niej zakochać?

Hiszpania – dlaczego tak łatwo się w niej zakochać?

Hiszpania to jeden z krajów o największej różnorodności geograficznej i kulturowej, oferuje wspaniałe krajobrazy, plaże, miasta i doskonałe warunki pogodowe – nic więc dziwnego że to jeden z kierunków do których turyści najczęściej wracają na swoje kolejne wakacje.

 

Jedzenie
Trzeba zjeść tapas w Hiszpanii przynajmniej raz w życiu – żeby przekonać się jak bardzo jest to inne doświadczenie niż to co oferują w lokalnej restauracji tapas czy w domu.  Te małe dania to nie tylko smakowy ale i wzrokowy majstersztyk, który jest nierozłącznym elementem hiszpańskich spotkań towarzyskich. Zamawiając drinki w Hiszpanii,  często otrzymasz bezpłatny talerz tapas – idealna przekąska która jest wspaniałą tradycją którą co drugi kraj powinien poważnie myśleć o przyjęciu. Hiszpania słynie z owoców morza, owczego sera, jamón (szynki dojrzewającej), obfitych i świeżych owoców i warzyw, które cieszą nie tylko oczy ale i żołądek.

 

Bogata historia
Historia Hiszpanii jest jedną z najbardziej fascynujących na świecie, a hiszpańska historia i kultura miały ogromny wpływ na ukształtowanie współczesnego świata  Chociaż Hiszpania jest stosunkowo niewielkim terytorium położonym w południowo-zachodniej Europie, historia Hiszpanii jest wspaniała i jest uderzająco inna niż w innych częściach kontynentu Z przeszłości maurejskiej i jej pozycji jako supermocarstwa świata w czasach Złotego Wieku, do okropności wojny domowej w Hiszpanii, dyktatury i powodzenia do powrotu do demokracji, Hiszpania ma fascynującą historię, która jest dobrze zachowana w budynkach i muzeach .

 

Język
Hiszpański jest jednym z najpowszechniej używanych języków świata, a gdzie lepiej się uczyć niż w kraju, z którego pochodzi? W Hiszpanii jednak będziesz miał okazję poznać nie tylko Hiszpański urzędowy ale także języki regionalne które są rozsiane po całym kraju, od katalońskiego i galicyjskiego do baskijskiego, który nie ma znanych krewnych językowych w Europie czy nawet na świecie i jest najstarszym językiem w Europie.

 

Czarujące wyspy
Hiszpania to nie tylko kontynent ale także rozsiane wyspy który cieszą słońcem przez cały rok,  od tętniącej imprezowym życiem wyspy Ibiza do wulkanicznych krajobrazów Teneryfy czy Lanzaorte oraz malowniczej i spokojnej Menorci czy pokrytej piaskami Graciosy na Wyspach Kanaryjskich. Baleary i Wyspy Kanaryjskie co roku przyciągają miliony turystów do swoich plaż, nie dziwi więc fakt że lotnisko na Majorce obsłużyło w zeszłym roku ponad 23 miliony turystów.

 

Fantastyczne fiesty
Hiszpania ma jedne z najsłynniejszych i najdziwniejszych na świecie festiwali i festiwali, od biegów San Fermín wołów w Pampelunie i wyrzucania pomidorów La Tomatina w Buñol, na coroczne święto degustacji wina La Rioja. Praktycznie każde miasteczko w hiszpanii  ma swoje własne fiesty i święta podczas których mieszkańcy spotykają się by jeść i pić, czasem przebierając się, a czasem wypuszczają setki sztucznych ogni w niebo świętując w ten sposób.

 

Flamenco
Flamenco to styl tańca, śpiewu i gry na gitarze, pochodzący z tradycyjnych stylów muzycznych i tanecznych Andaluzji, południowej Hiszpanii. Bogata tradycja kulturowa jest ściśle związana z hiszpańską rzymską społecznością Cyganów, która zapoczątkowała teraz znany na całym świecie styl. Gatunek znany jest również z wyszukanych pięknie ozdobionych kostiumów.

 

Sztuka
Wszyscy znamy słynnych hiszpańskich artystów, takich jak Francisco Goya, Pablo Picasso, Joan Miro czy Salvador Dali. Sztuka hiszpańska z pewnością była ważnym czynnikiem przyczyniającym się do sztuki zachodniej przez stulecia i wyprodukowała wielu znanych i wpływowych artystów, którzy zmienili przebieg historii sztuki.

 

Plaże
Hiszpania ma prawie 5000 km (3,7 miliardów) linii brzegowej i jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, z pięcioma krajowymi plażami, które zajmują dziesięć największych hoteli w Europie – Playa de Ses Illetes, na wyspie Baleary w Formenterze, zajęły najwyższe miejsce 2016. Hiszpańskie plaże regularnie wygrywają konkursy na najpiękniejsze i najbardziej urokliwe miejsca na ziemi.

 

Pogoda
Dzięki położeniu w południowej Europie, Hiszpania ma długie lata i przyjemną całoroczną pogodę, dzięki czemu jest idealnym miejscem, jeśli chcesz złapać promienie.

 

Architektura
Od gotyckiej katedry w Sewilli (największa na świecie) i wielkich arcydzieł w Barcelonie, w symboliczne Muzeum Guggenheima w Bilbao i Muzeum Sztuki i Nauki w Santiago Calatrava w Walencji, Hiszpania jest pełna fascynującej architektury, która obejmuje ramami czasowymi prehistorii aż do czasów nowożytnych czerpiąc inspiracje z różnych ludów które przez tysiąclecia zamieszkiwały półwysep iberyski.

 

Wino
Podczas gdy Francja może być słynna jako stolica wina w Europie, Hiszpania jest czarnym koniem tych wyścigów. Kraj ma ponad 2,9 miliona hektarów winnic – więcej niż jakiegokolwiek inny kraj na świecie i jest trzecim co do wielkości producentem win na świecie, po Francji i we Włoszech. Głównymi hiszpańskimi regionami winiarskimi są wspaniałe La Rioja i Ribera del Duero.

Hiszpanskie specjały to Cava- wino musujące, wytwarzane jest głównie w Katalonii oraz Sherry która pochodzi z Jerez de la Frontera, w południowej Hiszpanii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *