Luksemburg – Co warto zwiedzic

Luksemburg – Co warto zwiedzic

 

Strategiczne położenie, unia celna z Niemcami, rozwój hutnictwa a obecnie sektor bankowy były kluczowe dla przetrwania i niezwykłego rozwoju tego małego miasta, które żyło między granicami europejskich potęg.

Obecnie do Luksemburga który posiada nieco ponad pół miliona mieszkańców dojeżdża dziennie do pracy prawie 200 tyś. cudzoziemców, głównie Francuzów, Belgów, Holendrów i Niemców. Urzędowym językami są tutaj Luksemburski, Niemiecki i Francuski i ta mieszanka odzwierciedlona jest nie tylko w charakterach miejscowej ludności ale także architekturze miasta.

Co warto zwiedzić?

Centrum miasta

Ścisłe centrum miasta to eleganckie miejskie dla kafejek, restauracji oraz modnych butików. Trudno poznać tutaj tutejszych bowiem uliczki wydają się być zalewane ciągle to nową masą turystów, nic więc dziwnego że cały ten obszar podporządkował się turystycznym zachciankom. Wśród wąskich uliczek znajdziemy  także wiele zabytków, między innymi Pałac Wielkich Książąt Luxemburskich.

Przewody wentylacyjne robią duże wrażenie

 

Twierdza Luksemburg (Bock)

Zwiedzającym miasto Luksemburg nie sposób zwiedzić choć części Twierdzy Luksemburg, która dziś w większości zdemolowana po wojnach pruskich, jest ona spójną częścią tego miasta okalając je z każdej ze stron.

Całe stare miasto to forteca

Pierwsze fortyfikacje na tej naturalnej twierdzy zostały założone przez Rzymian, w 963 powstał mały murowany zamek, Bock to tak nazywa się twierdza, był stopniowo rozbudowywany przez ponad 9 wieków aż 1867r. kiedy to  część przestających mieć już znaczenie fortyfikacji zostało zdemontowane.

Widok na fortyfikacje Bock

Twierdza miała wielkie strategiczne znaczenie dla kontroli nad nidenrami oraz granicą niemiecko-francuską i często zmieniała swoich właścicieli aż do usamodzielnienia się Luksemburga jako państwa. Każdy nowy właściciel starał się rozbudować twierdze która w XIXw. posiadała 15 fortów.

Uważana za jedną z najlepszych twierdz obok giblartaru była oblegana dwukrotnie w 1684  i 1794 dwukrotnie po długotrwałym oblężeniu załoga kapitulowała.

Uzupełnieniem są kazamaty czyli schrony mające chronić przed ogniem artyleryjskim które rozpoczęła budować dynastia Habsburgów. W części są one udostępnione zwiedzającym.

 

Katedra Nontre-Dame

Ta rzymskokatolicka katedra może nie robi takiego samego wrażenia jak fasada jej paryskiego odpowiednika ale to położenie tej świątyni tuż obok spadzistej na paredziesiąt doliny do której wpada rzeka Alzzeta robi duże wrażenie.

Fasada katedry Notre-Dame

 

Grund

Poniżej starego miasta w dolinie przy brzegach rzeki Alzzety znajduje sie popularna i malownicza dzielnica Grund z niskimi stonowanymi budynkami oraz klimatycznymi mostami. Jest to też miejsce wielu słynnych restauracji, Mosconi specjalizująca się w makaronach posiada jedną gwiazdkę Michellin.

Modna dzielnica nocą
Charakterystyczne szerokie i niskie mosty

 

Skatepark

Motyw projektu skatepark oparty jest na architekturze vaubańskiej starej twierdzy otaczającej miasto Luksemburg. Elementy Skatepark są przeznaczone dla początkujących jak również zaawansowanych entuzjastów deskowania, bmx i rollerskates.

Całkowity obszar skateparku jest oświetlony przez reflektory, które można włączyć za pomocą przycisku. Dla korzystających z parku udostępniono dystrybutory wody oraz toalety.

Całość przypomina dużą plansze popularnych niegdyś gier Tony Hawk’s pro skater po którym śmiga masa dzieciaków.

Widok z wiaduktu na skatepark

 

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Luksemburgu? Dla miłośników architeturu polecamy Muzeum filharmonii, wiadukt Passerelle, Pałac wielkich książat.

 

Nasze uwagi

Luksemburg to zdecydowanie miasto ciche nocą, miłośnicy nocnych zabaw nie znajdą tutaj za wiele miejsc nocnej rozrywki

Samo miasto można zwiedzić w jeden dzień

Warto zabrać wygodne buty, miasto posiada rozbudowaną komunikacje miejską jednak żeby zobaczyć parę ciekawych miejsc będziemy musieli korzystać z mięśni nóg.

 

Ceny

Jest to niestety dosyć drogie miasto. Dwudaniowy posiłek to koszt około 30-40 euro. Cena piwa 3-5 euro na kufel.

 

Gdzie spać

Noclegi w Luksemburgu należą do jednych z droższych, warto więc zwiedzić miasto „tranzytowe”, poniżej trzy nasze propozycje:

Economy: Youth Hostel Luxembourg City

Stantard: Hotel Parc Belair

Premium: Park Inn by Radisson Luxembourg City

 

Jak się dostać

Samolotem – Luksemburg posiada międzynarodowe lotnisko

Pociągiem – stacja kolejowa znajduje się w południowej części miasta bardzo blisko centrum

Autostradą – zarówno z Francji, Belgi oraz Niemiec możemy dojechać do Luksemburga samochodem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *