Madryt – stolica Hiszpanii

Madryt – stolica Hiszpanii

Madryt jest stolicą Hiszpanii od roku 1562. Madryt jest kosmopolitycznym miastem o wysokim znaczeniu kulturowym i politycznym. Jest centrum ekonomicznym, finansowym oraz administracyjnym, łącząc w sobie nowoczesną infrastrukturę oraz kulturalną i artystyczną spuściznę, spadek po wiekach wspaniałej historii. Pomimo tego, iż Madryt jest nowoczesnym miastem, to zachował wiele ze swojego dawnego wyglądu i klimatu. Przykładowo, jednym z takich historycznych miejsc o znaczącej roli jest ogromny Pałac Królewski, czy też Teatr Narodowy, park Buen Retiro, wspaniała XIX-wieczna Biblioteka Narodowa, a także muzeum archeologiczne o międzynarodowym znaczeniu i szereg innych znanych muzeów.

Naturalnie Madryt oferuje nie tylko wrażenia kulturalne, ale również czysto rozrywkowe. Jest tu wiele pubów, kafejek, dyskotek i nocnych klubów. Osoba z zewnątrz może odnieść wrażenie, że madrytczycy nigdy nie śpią. Być może to popołudniowa siesta daje im siłę do nocnych szaleństw ?

W letnie miesiące Madryt zmienia się w swojego rodzaju festiwal dostępny dla każdego, a to dzięki licznym imprezom, koncertom i filmom. Jeśli odwiedzisz miasto w drugiej połowie maja, będziesz miał okazję przyłączyć się do mieszkańców świętujących Feria de San Isidro. Z kolei w połowie sierpnia odbywa się Verbena de la Paloma.

Poniżej prezentujemy miejsca, które każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić.

Monasterio de las Descalzas Reales

Fasada klasztoru, wykonana z czerwonej cegły i granitu, jest jednym z przykładów XVI wiecznej architektury zachowanej w mieście. Jego dostojne wnętrza są pełne dekoracji i dzieł sztuki. Znajdują się tam równiez obrazy takich malarzy jak Titian, Sánchez Coello, Brueghel, Luini, Paolo de San Leocadi, Gaspar Becerro and Pompeo Leoni.

El Palacio Real

Pałac Królewski jest wspaniałym przykładem klasycznego włoskiego baroku. Pałac to najczęściej odwiedzany zabytek w całej Hiszpanii. W dawnej zbrojowni pałacowej można obecnie podziwiać wspaniałą kolekcję zabytkowego uzbrojenia.

Muzeum Prado

Jest to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. W jego zbiorach znajduje się ponad 7 tysięcy obrazów, prezentujących szeroki przekrój hiszpańskiej sztuki malarskiej począwszy od XII wieku. Początkowo zbiory stanowiły własność rodziny królewskiej, i były sukcesywnie powiększane przez Habsburgów i następnie Burbonów. W swoich zbiorach, oprócz obrazów, posiada również monety, rysunki, czy też elementy dekoracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *