Matterhorn – czyli góra z czekoladek Toblerone

Matterhorn – czyli góra z czekoladek Toblerone

Położona na granicy Szwajcarii i Włoch jest jedną z najczęściej fotografowanych gór świata. Sylwetka skalno-lodowej piramidy tej góry jest uważana za symbol jako taki.

Jest jednym z najpóźniejszych zdobytych szczytów – choć technicznie nie jest najtrudniejszą górą to przez wiele lat jej przerażający majestat odstraszał śmiałków.

Wizerunek Matterhorn na czekoladkach Toblerone pojawił się w roku 1960 wcześniej opakowanie zdobił symbol orła.

Jeżeli dobrze się przyjrzymy w kształcie góry doszukamy się niedźwiedzia 🙂

Szczyt Matterhorn to tak naprawdę Afrykańską skała. Góra jest wynikiem zderzenia dwóch kawałków skorupy ziemskiej, afrykańskiej płyty kontynentalnej oraz laurazjatyckich. Materiał skalny na szczycie rzeczywiście pochodzi z afryki.

 

Na wysokości 3820 metrów nad poziomem morza znajduje się stacja kolejki linowej. Jest to najwyższa stacja kolejki linowej w Europie.  Przejażdżka kolejką linową przyniesie Ci niewiarygodny widok Matterhorn i okolic

 

Powstały w kształcie piramidy szczyt ma cztery różne strony, które są odpowiadają czterem stronom świata: północy, południu, wschodowi i zachodowi.

Ponad 500 osób zmarło podczas wspinaczki na szczyt Matterhorn od 1865 roku, wielu podczas zejścia. Zgony są spowodowane lawinami, spadającymi skałami, nagłymi zmianami pogody ale głównie niestety przez niedoświadczenie wspinających.

Na tej górze wciąż co roku ginie około dwunastu osób.

 

Wysokość n.p.m.: 4 478 m

Pierwsze wejście: 14 lipca 1865

Wyniesienie: 1 040 m

Pierwsi zdobywcy: Edward Whymper

Pasmo górskie: Alpy, Alpy Pennińskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *