Pływające jeziora Titicaca – Peru

Pływające jeziora Titicaca – Peru

Jeziora Titicaca

W cieniu łańcucha górskiego Andów na jeziorze Titicaca, mieszka plemię które zmuszone zostało przez napływających Inków do zamieszkania na pływających wyspach. Inkowie podbijając okoliczne ziemie żądali wysokich podatków, nierzadko biorąc całe plemiona w niewole. Plemiona Uru postanowiły wycofać się na największe żeglugowe jezioro świata gdzie prowadzili koczowniczo/osiadły tryb życia na specyficznych wyspach stworzonych z trzciny.

 

Trzcina Totora z której wykonane są tutejsze wyspy są wykorzystywane także do budowy łodzi, domków, różnego rodzaju narzędzi i przedmiotów domowego użytku. Trzcinę jednak trzeba nieustannie uzupełniać, jednak budulca w okolicy nie brakuje. Mimo wszystko po około 20-25 latach ciężar wyspy jest zbyt duży aby trzcina mogła go nadal utrzymywać – taka wyspa idzie na dno. Oczywiście przed zatonięciem  buduje się nową wyspę na którą przenosi się cały dobytek. Organizacja wysp zazwyczaj stoi na wysokim poziomie, poszczególne domy czy też szałasy mają swoją funkcje, znajdziemy tutaj także toalety.

 

Obecnie lud Uru zarabia na życie z połowu ryb oraz turystyki. Dziś wykorzystywana jest jako budulec ręcznie robionych pamiątek.

 

 

Tubylcy korzystają z okazji do zarobienia pieniędzy, obecnie znajduje się na jezioro ponad 50 wysp które można zwiedzić za odpowiednią opłatą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *