Wulkaniczne winnice z Lanzarote

Wulkaniczne winnice z Lanzarote

Rozciągające się pola krzewów winorośli na wyspie Lanzarote są świadectwem determinacji ludzkiej wobec niesprzyjających warunków, bowiem uprawa tutaj znacznie różni się od tej w innych winnicach świata. Tutaj winorośl pnie w starannie wykopanym dołku w sypkim popiele, a dojrzałe owoce skarłowaciałej rośliny dotykają podłoża, kamienne murki w kształcie okręgu osłaniają każdą jedną roślinę przed gorącym powietrzem

Typowy krajobraz Lanzarote

Lanzarote również nazywana  „góra oddychająca ogniem”. Podczas jesieni 1730 roku w  tym samym czasie z trzydziestu kraterów zaczął wyrwać lawy i popiołu. Erupcja trwała przez sześć lat, a w rezultacie jedna trzecia część wyspy została pokryta bazaltem oraz  popiołem . Ta okoliczność bardzo negatywny wpływ na rolnictwo na Lanzarote, ale nie zatrzymała ona lokalnych producentów winogron.

Dół sprawia że roślina wyłapuje więcej wilgoci

Sadzonki rosną w specjalnie wykopanym dole o średnicy do kilku metrów szerokości, robi się to przede wszystkim dla korzeni, które dzięki temu mają łatwiejszy dostęp do żyznej gleby, a po drugie, aby zapewnić winogronom wilgoć. Deszcze na Lanzarote prawie nie występują, sztuczne nawadniania ze względu na koszty nie jest praktykowane. Rośliny pozyskują wodę z rosy która skrapla się na ściankach „lejków”, a warstwa popiołu utrzymuje wilgoć na długi czas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *